невѣждьно — (1*) нар. По незнанию, по невежеству: клѧти и прокл˫ати да бѹдѹть афанасии же сѹринъ. и апозигарьскыи анасии и иже сихъ несъчтаньно съчь||таниѥ. и несъчтаньно же и невѣж(д)но пристѹпающе к нимъ (ἀμαϑῶς) КР 1284, 380–381. Ср. невѣжьно … Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)
неноужьно — (1*) нар. Без принуждения: по всѣмъ цр҃квамъ невѣжьскы˫а обитѣли. или окрьстьнѧ˫а. прѣбывати недвижимомъ. отъ дьржащиихъ ˫а еп(с)пъ. и паче аще въ тридесѧтьноѥ лѣто ненѹжьно ѧ дьржаще сънабъдѣша. (ἀβιοστως) ΚΕ XII, 50в. Ср. нѹжьно … Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)
не — 1 (>20 000) част. отриц. Может употребляться при любом члене предлож. Если относится к слову с предл., то ставится перед предл. 1.Служит для выражения полного отрицания того, что обозначает слово или словосочетание, перед которым она стоит:… … Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)
невольныи — (79) пр. 1.Лишенный желаний, не обладающий волей: си ѹбо. хс҃вѣ дъвѣ ѥстьствѣ чьтѹть. и ѥдинъ съставъ. невольнѹ же и недѣтельнѹ. мысльно д҃шевьнѹю г҃ню плъть проповѣдающе быти. (ἀϑέλητον) КЕ XII, 273а. 2. Непреднамеренный, совершенный без умысла … Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)
недостоино — (18) нар. Не по достоинству, незаслуженно; не соответствующим образом: дрѹгыихъ же не рачить [Бог] послѹшати мл҃твы. иже о сего свѣта молѧть. ли недостоино съ слабостию. и по невѣрѣ приходѧщиихъ къ немѹ. Изб 1076, 230; семѹ ѹбо ˫ако же речено… … Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)